Novinky

arr3ČT3 bude vysílat do konce října.ČT3, nový programový okruh České televize, který odstartoval v březnu 2020 během lockdownu, bude... arr3Skylink: Do roka chceme získat 10 tisíc abonentů v DVB-T2  V říjnu spustí operátor satelitní platformy Skylink svoji placenou televizi také v pozemním... arr3DVB-T T2 informace zákazníkůmHarmonogram vypínání celoplošných sítí DVB-T Multiplex... arr3Openbox AS4K CI Pro a Formuler S Mini - povedené satelitní UHD přijímače s AndroidemV dnešní recenzi si představíme rovnou dva satelitní přijímače, jejichž společnou vlastností je... arr3AB CryptoBox 750HD - satelitní přijímač s CI slotem, HEVC a s funkcí Auto FastScanAB CryptoBox 750HD - satelitní přijímač s CI slotem, HEVC a s funkcí Auto FastScan 24.02.2018... arr3VU+ s podporou vysokých datových toků a dekódování Pantelio a MTS TVVU+ s podporou vysokých datových toků a dekódování Pantelio a MTS TV Výrobce populárních... arr3Provozovatel Digi TV získal práva na německou fotbalovou BundesliguProvozovatel Digi TV získal práva na německou fotbalovou Bundesligu 07.03.2018 Český televizní...

KONTAKTY

Karel Kazda
Na Svahu 206
Horoušany 250 82
tel: +420 604 113 902
servis(a)sparkie.cz
Prodejní kancelář, otevřeno dle domluvy.
Možnost parkování.

Skylink: Do roka chceme získat 10 tisíc abonentů v DVB-T2

 

logo V říjnu spustí operátor satelitní platformy Skylink svoji placenou televizi také v pozemním vysílání. V Praze a okolí bude dostupná služba Skylink Anténa+. Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group, v rozhovoru přibližuje chystanou službu.

Bude placená terestrická televize Skylink Anténa+ dostupná i v dalších částech České republiky? Jaký bude používat moduly a jaké má operátor cíle? Odpovědi na tyto a další otázky jsou v tomto rozhovoru pro server parabola.cz.

Kapacitu v DVB-T2 multiplexu společnosti Prague Digital TV bude využívat společnost Canal+ Luxembourg (M7 Group). Jaké záměry máte s touto kapacitou?

Společnost Prague Digital TV nám nabídla volnou kapacitu svého regionální terestrický multiplexu. Rozhodli jsme se ji využít pro placenou kódovanou službu. Vedle naší placené služby bude v rámci multiplexu i nadále vysílána volně stanice Praha TV.

Kolik Mbit/s budete z tohoto DVB-T2 multiplexu využívat?

Během technických testů, které mají mj. za cíl ověřit navržené vysílací parametry, se tato otázka vyjasní. Bude to cca 90% celkové kapacity multiplexu.

Jak se bude Vaše pay-tv v DVB-T2 nazývat?

Pro novou službu jsme zvolili jméno Skylink Anténa+.

Kdy bude spuštěno testovací vysílání?

Technické testy spustíme v okamžiku překlopení multiplexu z DVB-T na DVB-T2. To plánuje Prague Digital TV na 3. září 2020. Diváci televizní stanice Praha TV budou své televizory přelaďovat a současně si naladí nové předvolby naší placené nabídky. Bude se však zatím jednat jen o test, předvolby „ožijí“ až po zahájení komerčního provozu. Nebude potřeba přelaďovat dvakrát.

Kdy můžeme očekávat zahájení komerčního provozu pay-tv v DVB-T2?

Komerční start nové služby plánujeme na 1. 10. 2020.

Jaké programy budete v DVB-T2 poskytovat a za jaké ceny?

Programová nabídka se bude skládat z vybraných programů různých žánrů, většinou v HD kvalitě. Počítáme i s HD verzemi Novy a Primy. Počet programů upřesníme podle výsledků technických testů. Programovou nabídku a cenové podmínky zveřejníme před komerčním startem.

Co budou diváci pro příjem placené televize v DVB-T2 potřebovat?

Pro příjem služby Skylink Anténa+ je nutná běžná anténa pro příjem terestrické televize, televizor s tunerem DVB-T2/HEVC a dekódovací Viaccess CAM modul Anténa+. Ten bude možno zakoupit přes web skylink.cz nebo v síti prodejen Datart v Praze a Středočeském kraji. V ceně modulu bude dvouměsíční předplatné. Je velká chyba, že certifikace set top boxů pro DVB-T2 nevyžadovala slot pro CAM modul. Většina set top boxů zakoupených v posledních letech jej nemá a nejsou proto připraveny pro příjem kódované nabídky.


obrázek

▲ Mapa č. 1 - Pokryté území signálem multiplexu RS4 (mapa: M7 Group)

Jaké bude pokrytí území pay-tv v DVB-T2?

Službu Anténa+ bude možno přijímat v Praze a širším okolí. Dosah závisí na typu antény na straně diváka. Mapa pokrytí bude k dispozici na našich webových stránkách. Dá se říci, že kdo dnes přijímá nekódovanou stanici Praha TV, bude moci přijímat i Anténu+.

Ne každý žije v Praze či nejbližším okolí... Máte v úmyslu rozšiřovat pokrytí do dalších regionů České republiky? Kdy by se mohli diváci dočkat placené televize v dalších částech ČR?

Možnosti pro spuštění podobné služby v jiných regionech existují. Je otázkou, zda komerční podmínky budou akceptovatelné. Terestrická distribuce je nesmírně nákladná a efektivní může být jen pro území s vysokou hustotou obyvatel a relativně plochým terénem. Takových oblastí je v ČR několik, je otázkou, zda pro ně budou existovat volné frekvence. Dokud nebude rozhodnuto o celostátních sítích, jsou možnosti regionální terestriky omezené.

Pozemní televize si musí v nadcházejících letech vystačit s omezeným pásmem. Je zde prostor pro rozšíření programové nabídky o další multiplex alespoň pro oblast Prahy a okolí?

Rádi bychom přinesli naše služby většině diváků pozemní televize v České republice. Za efektivní považuji pro placenou terestrickou službu pokrytí kolem 85%. Usilujeme o jeden národní terestrický multiplex. V odpovědi na naši žádost ČTÚ 11. června 2019 uvedl, že si váží zájmu naší společnosti účastnit se na budoucím zajištění šíření zemského digitálního televizního vysílání v České republice a že o dostupnosti a autorizaci dalších rádiových kmitočtů nebude rozhodnuto dříve než koncem roku 2020. Vzhledem k tomu, že Evropská komise dosud neschválila automatické prodloužení kmitočtů stávajícím držitelům do roku 2030, je pravděpodobné, že kmitočtů pro rozvoj terestrické televize v celostátním měřítku a naši možnou účast na něm bude dostatek.

Je prostor pro expanzi s placenou televizí v DVB-T2 i na Slovensku?

Takový prostor nevidím. Jedna placená terestrická služba na Slovensku již existuje. Není zde místo pro dalšího hráče.

Canal+ provozuje pay-tv v pozemním vysílání v některých zemích. Jaké máte zkušenosti v Belgii s Antenne TV či Canal+ ve Francii?

Situace je v těchto zemích velmi odlišná. M7 Group provozuje Antenne TV v situaci, kdy terestrický příjem v Belgii využívá jen málo diváků. To rozvoj naší placené služby samozřejmě omezuje. Na druhou stranu v Belgii nejsou nejatraktivnější komerční stanice vysílány nekódovaně, jako u nás. Ve Francii provozuje Canal+ terestrickou službu pro 400 tisíci zákazníků, jejíž licence končí v prosinci letošního roku. Neznám strategické záměry našich francouzských kolegů. Dle informací z veřejně přístupných zdrojů dosud není o dalším postupu dosud rozhodnuto.

Přicházíte do DVB-T2 již s nějakým osvědčeným modelem placené služby, který funguje?

Bude se jednat o jeden balíček programů s modelem předplatného. Bez závazků, bez sankcí, bez komplikací. V jednoduchosti je krása.

Půjde o anonymní předplatné nebo bude nutné dekodér/modul na webu zaregistrovat?

Podobně jako u jiných služeb Skylinku bude nutno dekodér přes web registrovat.

Jak přijímají zákazníci pozemní televize myšlenku, že i za nabídku terestrické TV je nutné platit?

S přechodem na DVB-T2 si mnoho diváků zakoupilo televizor s velkou obrazovkou. Ti představují naši cílovou skupinu, neboť nemohou být spokojeni s kvalitou obrazu většiny programů vysílaných na terestrice v SD kvalitě. Za nabídku terestrické TV není nutné platit. Kdo však ocení lepší obraz, bohatší programovou nabídku a další služby, připlatí si rád.

Kolik chcete získat do roka od spuštění pay-tv v DVB-T2 abonentů? Jaký je v Česku potenciál pro placenou DTT?

Do roka bychom rádi získali 10 tisíc předplatitelů. Obecně lze říci, že potenciál pro placenou DTT je v České republice velký. Závisí ovšem na strategii největších komerčních vysílatelů. Pokud se rozhodnou své atraktívní programy zakódovat, o poptávku po placené službě se nebojím. Pro takový scénář je ovšem nutno splnit řadu podmínek. My se na něj každopádně připravujeme.

Metu 10 tisíc abonentů služby Skylink Antena+ chcete překonat se startovacím pokrytím Prahy a okolí nebo do té doby hodláte se službou expandovat do dalších regionů České republiky?
 
Jedná se o cíl pro Prahu a okolí. Cíle pro celostátní projekt stanoveny zatím nemáme.

Může zákazník Skylinku se svým modulem Viaccess se stát i abonentem Vaší služby v DVB-T2?

S touto možností nepočítáme. Technicky vzato se bude jednat o stejné moduly. V našich systémech však budou řízeny odděleně.

Děkuji Vám za rozhovor.

Martin Vyleťal